Pánevní dno v hlavní roli – reportáž z besedy o pánevním dnu

pánevní dno kniha
Podobnou besedu o pánevním dnu a inkontinenci jsem již dvakrát
dělala. Poprvé to bylo v teplárenském výměníku na Tržní a
podruhé v Lidické. Poprvé jsme měli jako pomůcku Venušiny
kuličky zakoupené v Dmku. Podruhé už byla na přednášce paní z
Medilady s pomůckou na posilování pánevního dna od českého
výrobce. Potřetí byla přednáška pro mě nejlepší díky
přítomnosti gynekoložky Báry Karvanové Čabrádkové, která
pracuje v písecké nemocnici a má svoji soukromou ambulanci v
Radomyšli gynRadomyšl. Dalším cenným bonusem přednášky byla porodní
asistentka Martina Bláhová ze strakonické nemocnice. Pokaždé
jsem byla překvapena zájmem o toto svým způsobem intimní téma.
I tentokrát počet žen převýšil naše očekávání. Všechny
tři jsme to vzali jako poslání: mluvit o pánevním dnu, o
inkontinenci, pomůckách, těhotenství, možnostech operačních…..
Anatomii pánevního dna si každá může najít na google. Za mě je mnohem důležitější si pánevní dno procítit, uvědomit, „ navázat“ se na tento kousek našeho těla. Poté jsme schopny rozlišit napětí či aktivaci mezi stydkou kostí, kostrčí a sedacími hrboly.
Bára mluvila jasně a srozumitelně o inkontinencích, jejich rozdělení ( stresová, urgentní) prolínání a kombinaci. O možném vhodném řešení u různých druzích inkontinence, možnosti fyzioterapie, hormonální a lékové léčby. Popisovala nám různé způsoby operativních zákroků, jak si vybrat pracoviště.
Martina vysvětlovala možná poranění dna při porodu, o přípravě pánevního dna na porod. Společně s Bárou zmínily Aniball a jeho použití před porodem. Martina se doslova rozplývala nad vázáním těhotných, i po porodu speciálním šátkem z bavlny, který krásně podepře břicho těhotné a nesení miminka je lepší. Tento šátek mohou použít i netěhotné pro lepší stabilizaci pánve, kyčelních kloubů při chůzi či běžném pohybu. Martina vede cvičení pro těhotné ve fyzioStudiu  na Jezárkách.
Ráda jsem ukázala možnosti vyšetření pánevního dna fyzioterapeutkou při inkontinenci. Dle výsledků se stanoví cílená terapie na posílení nebo třeba uvolňování pánevního dna. Velmi ráda zapojování dna, když už s ním klientka umí pracovat, ho zapojuji do běžného cvičení, hlavně na střed těla – core. Vysvětlila jsem využití posilovacích kuliček a ukázala elektrostimulátory a malinký přístroj na zpětnou vazbu aktivace dna.
Zmínila jsem se také o kostrčovém syndromu, kterým mnoho z nás trpí. Stažení svalů kolem kostrče může vychýlit naši páteř, rotovat pánev, a pomáhat k opakovaným blokádám SI skloubení…. Může být i jedna z příčin neplodnosti nejen u žen. Ošetření a terapie pánevního dna metodou Ludmily Mojžíšové je možné i během těhotenství. Toto uvolnění spasmů – stažených svalů před porodem může více uvolnit a rozpružit svaly dna jako prevence poranění.
Co mi uvízlo v paměti: Někdo si občas kápne do kalhotek a opravdu ho to obtěžuje, a někdo naopak má pod sebou často větší louži a nijak to neřeší. Každou z nás obtěžuje jiný rozsah problému. Pokud vás obtěžuje kapka, nebo postupně zhoršující se inkontinence, řešte to se svojí gynekoložkou, nebo se domluvte s fyzioterapeutkou.
Jaká informace mě zaujala od Báry, že bychom v noci neměli chodit na záchod. Byla jsem zvyklá jít každou noc jednou na záchod. Popravdě to vidím jako zvyk mého mozku: vzbudím se – začne se mi chtít. Rozhodla jsem se tyto signály v noci ignorovat a světe div se. Vzbudím se, chce se mi, ignoruji to, usnu a vydržím v pohodě až do rána. Začala jsem si už dříve hlídat, že nechodím preventivně ( teda někdy ano, ale to opravdu už hoří a vím, že jsem nervózní, že to nevydržím a nevím kam si dojdu, a je to také špatně )… Nevím zda znáte situaci, kdy máte někam jet, dojdete si a ještě minutu před odjezdem si dojdete znovu – sice už nic skoro neukápne – a tím si začneme mást naše řízení močení. Přestaň to dělat! – to byl příkaz pro mě na mě:))
Na přednášku slyším samé krásné ohlasy a jsem za to ráda.
Místo plánované hodiny se přednáška a diskuze protáhla na dvě a půl hodiny.
Poté jsme se vrhli do volné zábavy: káva, něco sladkého a slaného k zakousnutí, oblečení od skvělé ženy Ilka, a dámy dostaly dáreček od Hanky Němcové z LR cosmetic.
Jen pro pobavení. Když jsem den před přednáškou mluvila s Martinou, řekla mi, že musí studovat. Když mi v pátek psala Bára, že je nervózní, bude koktat… volala jsem jí na uklidněnou a řekla mi, že se učí:)) a co myslíte, že jsem posledních 14 dní dělala já: četla knihy a časopisy o dnu.
Vzkaz na závěr: V dobré kondici své dno udržujte, užitek z Vaší námahy a tréninku na všech frontách sklízejte:)

Sdílet:

Share on facebook

Podobné články